Jak prawidłowo sfotografować swój dom wakacyjny?

Liczy się pierwsze wrażenie! Piękne i zachęcające zdjęcia są kluczem do właściwego zaprezentowania Państwa domu wakacyjnego i decydują o sukcesie wynajmu. Idealne są oczywiście zdjęcia wykonane profesjonalnie przez fotografa, ale mogą Państwo również zrobić piękne zdjęcia samodzielnie, na przykład smartfonem. Pokażemy Państwu, jak to zrobić.

 • Przygotuj odpowiednią scenę dla swojego zakwaterowania
 • Nie eksponuj ludzi
 • Fotografuj w formacie krajobrazowym i z odpowiedniej perspektywy
 • Zapewnij dobre warunki oświetleniowe
 • Zwróć uwagę na ostrość obrazu
 • Twórz zdjęcia w pomieszczeniach i na zewnątrz
 • Zrób wiele zdjęć
 • Wybierz atrakcyjny obraz główny
 • Zapisz zdjęcia w dobrej rozdzielczości

Zapoznaj się szybko ze wszystkimi wskazówkami dotyczącymi fotografowania kwater w filmie.

1. Należy zadbać o odpowiedni wystrój swojego domu wakacyjnego

Pokoje powinny być oczywiście schludne i sprawiać miłą atmosferę. Należy usunąć wszystkie rzeczy osobiste (na przykład zdjęcia rodzinne), zakryć odsłonięte kable i stworzyć wrażenie czystości i ładu. Ładne, ale oszczędne dekoracje dodają uroku każdemu pomieszczeniu: pięknie nakryty stół, wazon ze świeżymi kwiatami w salonie, przytulne poduszki na kanapie, świeże ręczniki w łazience i świeżo pościelone łóżka w sypialni. Pod kątem kolorystycznym nie powinno być zbyt wielu krzykliwych akcentów. Spokojne, stonowane kolory wyglądają harmonijnie, schludnie i zachęcająco.

Warto nakryć stół i postawić świece
Nakryty stół wygląda zachęcająco. Świece i harmonijne wyposażenie tworzą przytulną atmosferę. Stół jadalny jako główny motyw zajmuje centralne miejsce na zdjęciu. 
O kilku zastosowaniach: kuchnia, salon i jadalnia.
Mniej znaczy czasem więcej. Ta kuchnia z jadalnią nie wygląda na zapchaną, mimo że pełni wiele funkcji, a to za sprawą przejrzystego wystroju i niewielu, ale dobrze rozmieszczonych i kolorystycznie dopasowanych dekoracji. 
Łazienka z dobraną dekoracją.
Nawet łazienka, która nie jest zbyt nowoczesna, wygląda o wiele bardziej przyjaźnie dzięki świeżym ręcznikom i kilku dekoracjom, a także świecom, jak w tym przykładzie. 

2. Nie należy fotografować żadnych osób

Państwa zdjęcia powinny przedstawiać jedynie dom wakacyjny bez żadnych osób. W żadnym wypadku nie powinni Państwo wykorzystywać zdjęć, na których widnieją Państwo, Państwa rodzina lub inni goście. Może to prowadzić do problemów prawnych i zazwyczaj działa również drażniąco na klientów. Nawet jeśli brzmi to śmiesznie, dla gościa najlepszym sposobem na wyobrażenie sobie wakacji w Państwa domu wakacyjnym jest brak innych osób na zdjęciach. Poza tym, fotografie wyglądają w ten sposób o wiele bardziej profesjonalnie. Zamiast tego należy skupić się na szczególnych i uroczych elementach Państwa domu, na przykład na świeżym bukiecie kwiatów, wyjątkowym widoku lub usytuowaniu Państwa domu wakacyjnego.

Bukiet kwiatów na stole jadalnym.
Niech sceneria posiada piękne detale, na przykład świeży bukiet kwiatów na stole. 

3. Należy wybrać format poziomy i właściwą perspektywę

W miarę możliwości należy tworzyć zdjęcia w formacie krajobrazowym. Jest to najlepszy sposób prezentacji Państwa domu wakacyjnego w Internecie. Aby to zrobić, wystarczy trzymać telefon w pozycji poziomej. Należy pamiętać, aby trzymać smartfon/aparat prosto, by zdjęcia nie wyszły krzywo. Małe lub wąskie pomieszczenia należy fotografować z góry (lub przy użyciu obiektywu szerokokątnego). Oprócz tego, przy fotografowaniu pomieszczeń należy kierować się zasadą: „mniej sufitu, a więcej podłogi”.

Mała łazienka sfotografowana z góry.
Małe pomieszczenia najlepiej fotografować z wyższej pozycji – w ten sposób uzyskuje się więcej przestrzeni na zdjęciu. Oczywiście jeszcze lepszy efekt daje zastosowanie obiektywu szerokokątnego. 

4. Należy zapewnić dobre warunki oświetleniowe

Niech zdjęcia będą wykonywane w dobrych warunkach oświetleniowych, co oznacza, że czy to w pomieszczeniach, czy na zewnątrz – powinno być jak najjaśniej. Zdjęcia wykonane w porannym lub wieczornym słońcu mogą być szczególnie klimatyczne. Nie należy fotografować w cieniu, pod słońce lub o zmierzchu. Najlepiej unikać również nienaturalnych filtrów, które mogą być dostępne w telefonie. Zdjęcia plenerowe najlepiej wykonywać przy ładnej pogodzie i najkorzystniej nie tylko zimą, ale także w pięknych porach roku – wiosną i latem. Natomiast w przypadku domku narciarskiego zdjęcia zimowe są oczywiście koniecznością. W przypadku zdjęć w pomieszczeniach zamkniętych dogodnym rozwiązaniem może być włączenie wszystkich świateł lub otwarcie drzwi i okien, aby wpuścić jak najwięcej światła. Nie powinno się używać lampy błyskowej aparatu.

Sypialnia z otwartymi drzwiami balkonowymi.
Światło dzienne, włączone lampy i otwarte drzwi balkonowe zapewniają dobre oświetlenie nawet w pokojach od strony północnej. Tutaj dostrzegalny jest nawet piękny widok (pixabay/StuBaileyPhoto).

5. Jak robić ostre zdjęcia

Należy trzymać smartfon tak nieruchomo, jak to możliwe. Proszę od razu sprawdzić obraz; jeżeli w niektórych miejscach jest zbyt rozmazany, należy sprawdzić warunki oświetleniowe w pomieszczeniu i spróbować ponownie. W przypadku robienia zdjęć aparatem fotograficznym statyw pomaga uniknąć rozmycia obrazu.

6. Tworzenie ujęć wewnątrz i na zewnątrz

Do perfekcyjnej prezentacji Państwa domu wakacyjnego potrzebne są ujęcia zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Należy sfotografować wszystkie pomieszczenia domu wakacyjnego i wyeksponować szczegóły, które chcą Państwo podkreślić. Powinno być widoczne wszystko, co dom wakacyjny ma do zaoferowania. Aneks kuchenny ma dobre wyposażenie? Należy je pokazać! Łazienka dopiero co została wyremontowana? Klienci lubią to także zobaczyć! Czy dom wakacyjny znajduje się w ładnym miejscu? Zdjęcia otoczenia są również bardzo ważne, aby wzbudzić zainteresowanie! Z pewnością powinni Państwo zaprezentować następujące atuty:

 • Piękne położenie/widok;
 • Balkon/taras/ogród;
 • Kominek;
 • Sauna;
 • Basen;
 • Łódka/miejsce do cumowania;
 • Rowery do wynajęcia.
Ujęcie domu wakacyjnego z zewnątrz.
Dobre zdjęcie z zewnątrz, najlepiej wykonane przy ładnej pogodzie, daje pierwsze wrażenie i wzbudza ciekawość oglądającego.
Dom pośród pięknego krajobrazu na wyspie Hiddensee w Niemczech.
Czy Państwa dom wakacyjny znajduje się w pięknym miejscu? Niech zrobią więc Państwo zdjęcie okolicy lub jak tutaj, domu wakacyjnego z większej odległości. 

7. Należy wybrać zdjęcie główne

Jedno zdjęcie z Państwa sesji zdjęciowej powinno posłużyć jako „zdjęcie główne” dla galerii. Jest to najpiękniejsze zdjęcie, które „wyjaśnia” Państwa dom wakacyjny na fotografii. W przypadku domu wakacyjnego jest to zazwyczaj ładne ujęcie z zewnątrz. W przypadku mieszkania wakacyjnego należy sfotografować najładniejszy pokój. Być może na zdjęciu uda się również uchwycić piękny widok w oknie?

8. Więcej zdjęć

Lepiej jest przedstawić więcej zdjęć niż za mało. Niezależnie od tego, jak mały jest Państwa dom wakacyjny, zdjęć nie powinno być mniej niż 5. Należy zachować szczerość i naprawdę pokazać wszystkie pomieszczenia. Nikt nie lubi kupować kota w worku. Należy również uważać, aby nie powielać tego samego motywu więcej niż raz (na przykład kilka zdjęć tej samej półki). Każde zdjęcie powinno ukazywać nowe perspektywy.

9. Należy zapisać zdjęcia w dobrej rozdzielczości

Zdjęcia należy zapisywać w ich oryginalnej jakości. Jeżeli wcześniej je Państwo wykadrują lub zmniejszą ich rozmiar, może to zmniejszyć ich rozdzielczość. Z reguły zdjęcia w formacie poziomym wykonane smartfonem mają szerokość około 4000 pikseli i to zupełnie wystarczy do doskonałego wyświetlania ich w Internecie i mediach społecznościowych.

Przykłady od naszych właścicieli

Mały pokój sprytnie sfotografowany z góry – świetna robota! Poduszki i zasłony w tej samej tonacji kolorystycznej stanowią przemyślane akcenty.
Dobrze dobrane: Piękna dekoracja w łazience. Świece tworzą przyjemną atmosferę.
Zastawiony stół wygląda przytulnie i zachęcająco. Włączone światło zapewnia właściwe oświetlenie.
image-tag