Aktualizacja kalendarzy za pomocą iCal – łatwo i bez wysiłku

iCal umożliwia synchronizowanie danych z kalendarza dotyczących obłożenia własnego zakwaterowania wakacyjnego z kalendarzami innych portali udostępniających obiekty wakacyjne. Jest to naprawdę proste i wymaga mniej wysiłku niż ręczne prowadzenie kalendarza.

Czym jest iCal?

Korzystanie z iCal do obsługi kalendarza

iCal to format, za pomocą którego można synchronizować wpisy z różnych cyfrowych kalendarzy. Można z niego korzystać całkowicie za darmo i nie wymaga żadnej wiedzy z zakresu informatyki.

Dlaczego warto korzystać z iCal?

iCal to idealne rozwiązanie dla właścicieli, którzy oferują swoje zakwaterowanie wakacyjne na kilku portalach, umożliwiające automatyczną synchronizację obłożenia obiektu na różnych platformach. Eliminuje to ryzyko podwójnych rezerwacji i konieczność uciążliwego, ręcznego prowadzenia kalendarza.

Działanie iCalendar

Przykład: W kalendarzu A dodano wpis z określoną datą. Przesyłanie danych online przez iCal gwarantuje, że wprowadzone dane automatycznie pojawią się również w kalendarzach B, C i D.

Sposób działania:

1. Synchronizacja kalendarzy atraveo z innymi kalendarzami

Liczne portale z ofertami zakwaterowania wakacyjnego, np. booking.com lub Airbnb, oferują możliwość synchronizacji danych o obłożeniu pomiędzy wieloma kalendarzami za pomocą iCal. W obszarze rejestracji poszczególnych portali wyświetli się link do iCal przypisany do konkretnego zakwaterowania wakacyjnego, który wystarczy skopiować i wkleić w danych obiektu konta wynajmującego atraveo by e-domizil.

Wprowadzanie linku do iCal w atraveo

  • Zaloguj się do portalu, za pośrednictwem którego oferujesz swoje zakwaterowanie wakacyjne, i skopiuj widoczny tam link do iCal. Odnośnik powinien znajdować się w danych zakwaterowania lub danych kalendarza.
  • Przykładowy link: https://xxxx.portal_xyz.com/property/calendar/1234567/ical.ics? securitytoken=abcde12345fgh00
  • Teraz wystarczy zalogować się na konto wynajmującego atraveo by e-domizil i odszukać wybrane zakwaterowanie wakacyjne w menu.
  • W menu „Kalendarza” powinien znajdować się przycisk z opisem „Dodaj interfejs iCal”.
  • Kliknij, by otworzyć nowe menu, w którym można utworzyć puste pole przyciskiem „Dodaj interfejs iCal”, w którym należy wkleić skopiowany odnośnik z innego portalu.
  • Teraz wystarczy już tylko kliknąć „Zapisz”. Od tego momentu dane rezerwacji z kalendarzy wybranego zakwaterowania wakacyjnego przypisanych do innych portali będą regularnie importowane do kalendarza atraveo. Status w kalendarzu atraveo automatycznie zmieni się na „zajmuje” w okresie, w którym dokonano rezerwacji na innych powiązanych portalach.
Dodawanie odnośników do iCal

2. Eksportowanie danych kalendarza atraveo do innych portali

Oczywiście można (a nawet warto) nie tylko importować dane kalendarza z innych portali do atraveo, ale także eksportować dane z kalendarza atraveo na inne portale. 

Wprowadzanie linków do iCal na innych portalach

  • Analogicznie do procedury opisanej w punkcie 2, należy skopiować link do iCal, który na potrzeby eksportowania danych kalendarza udostępniamy w menu „Kalendarz” konta wynajmującego.
  • Uwaga: Odnośnik służy do wyeksportowania wszystkich danych kalendarza, w tym również rezerwacji zaimportowanych z innych portali za pośrednictwem linków do iCal. Jeśli chcesz wyeksportować wyłącznie te rezerwacje, które zostały dokonane za pośrednictwem atraveo by e-domizil, dodaj następujący ciąg znaków do linku do iCal: &dontincludeimported=1
  • W obszarze rejestracji zewnętrznych portali należy odszukać odpowiednią pozycję w menu, która umożliwia wstawienie linków do iCal. Po wklejeniu odnośnika, dane z kalendarza atraveo będą regularnie eksportowane na wskazany portal, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności.
Synchronizacja danych o obłożeniu w kalendarzu za pomocą iCal

Działanie można wykonać w dwie strony: skopiować link do iCal udostępniony na zewnętrznym portalu i wkleić go w menu administracyjnym własnego zakwaterowania wakacyjnego w atraveo, a także skopiować link do iCal z menu administracyjnego w atraveo i wkleić go w wyznaczonym miejscu na innym portalu.

Uwagi końcowe

Obsługa kalendarza dla wielu zakwaterowań wakacyjnych

Osoby oferujące większą liczbę zakwaterowań wakacyjnych muszą przeprowadzić powyższy proces synchronizacji danych kalendarza iCal oddzielnie dla każdego obiektu (zarówno jeśli chodzi o import do, jak i eksport z atraveo), co wynika z faktu, że jeden link do iCal zawiera dane dotyczące obłożenia tylko jednego obiektu. Przed wprowadzeniem zmian należy upewnić się, że skopiowany link do iCal dotyczy właściwego zakwaterowania wakacyjnego!

Własne obłożenie i prywatne rezerwacje

Informacje na temat własnych rezerwacji oraz rezerwacji otrzymanych prywatnie trzeba wprowadzać ręcznie z poziomu konta wynajmującego. Osoby, które wkleiły nasz link do iCal w wyznaczonych polach wszystkich zewnętrznych portali, na których oferują swoje zakwaterowanie, muszą jedynie uzupełniać informacje dotyczące tego typu rezerwacji na koncie wynajmującego w atraveo. Sami eksportujemy ręcznie wprowadzone rezerwacje do wszystkich zewnętrznych portali, którym udostępniono nasz odnośnik.

Ceny, dni przyjazdu i minimalne okresy wynajmu

iCal pozwala jedynie na eksportowanie i importowanie rezerwacji. Informacje o cenach, dniach przyjazdu i minimalnych okresach wynajmu nie są synchronizowane. Powyższe dane trzeba uzupełnić oddzielnie. Jednak w przeciwieństwie do kalendarza, który należy aktualizować regularnie, tego typu informacje wystarczy zwykle uzupełniać tylko raz w roku.

image-tag