Login
Dom wakacyjny w winnicy w Chianti
wpis na blogu z 06.06.2019

Chianti: Dom wakacyjny w winnicy

W sercu Toskanii, pomiędzy Florencją a Sieną, leży Chianti. Lekko pochylone wzgórza, zielone lasy, średniowieczne miejscowości i malownicze posiadłości z winnicami charakteryzuje ten położony z dala od dużych terenów turystycznych region. Jak sama nazwa wskazuje, Chianti pochodzi od słynnego tytułowego wina włoskiego.


Już w czasach Etrusków i starych Rzymian kultywowana była tu uprawa winorośli. Oprócz długiej tradycji jako region uprawy wina, Chianti może pochwalić się także długą historią kultury. Liczne zamki, pałace, kościoły i klasztory dają dzisiaj jeszcze świadectwo długiej i bogatej historii regionu, która  była staą kością niezgody między odwiecznymi rywalami Florencją i Sieną, zwłaszcza w średniowieczu i wczesnym okresie nowożytnym.

Na terenie Chianti Classico

Wiele z win czerwonych wytwarzanych z winogron Sangiovese może być teraz nazywanych nazwą "Chianti". Zatem ten obszar uprawy jest najbardziej znanym z wszystkich włoskich win i stanowi obecnie około jednej trzeciej ogółu całej Toskanii, i sięga od Pizy po Jezioro Bolsena."Prawdziwe" Chianti otrzymacie Państwo w „prawdziwym” Chianti,  więc na pagórkowatym południu kraju na południe od Florencji i otoczonym przez Dolinę Val di Pesa i Val d'Elsa na zachodzie i w Val d'Arno na wschodzie. Tylko winom z tego obszaru przyznano prestiżową nalepkę Chianti Classico jako symbol rozpoznawczy Gallo Nero, czyli słynnego czarnego koguta na butelce.

Jak jesteśmy przy butelkach: Tradycyjnie Chianti sprzedawane jest w tak zwanych Fiasco, pękatej butelce owiniętej słomą. Ta izolacja butelki wzięła się stąd, że butelki te wykonane z bardzo cienkiego szkła miały być chronione w czasie transportu od uszkodzeń. Z biegiem czasu w Chianti zaczęto stosować także normalne butelki, zatem macie Państwo do wyboru, czy zabierzecie to wino jako upominek z podróży dla swoich bliskich w butelce zwanej Fiasco czy w bardziej poręcznej butelce Bordeaux.

Późne lato i jesień są w Chianti oprócz tego są czasem zbiorów. W wielu miejscowościach odbywają się większe i mniejsze festyny z okazji święta wina, na których prezentowany jest aktualny rocznik i wówczas jest to doskonała okazja, aby go skosztować. Zanurzcie się Państwp w kolorowej atmosferze festynu i przeżyjcie w wielu miejscach prawdziwy włoski styl życia na żywo.

 

Wycieczki na Via Chiantignana

Dobrym szlakiem, aby odkryć w Chianti możliwie dużo miejsc podczas urlopu, jest trasa Via Chiantignana, Szlak Wina tego regionu (SS 222), który przebiega od Florencji na północy do Sieny na południu. Tutaj znaleźć można miasteczka położone w winnicach, zamki położone na wzgórzach i malownicze krajobrazowo gaje oliwne i cyprysy. I oczywiście  do odbycia wycieczki przekonuje wiele dużych i małych winnic. Często możliwe jest zwiedzanie i odbywa się tu bezpośrednia sprzedaż („vendita diretta”) wraz z degustacją. Jeszcze bliżej tego jest się mieszkając w domu wakacyjnym w winnicy (zobacz także następny akapit poniżej).

Warte zobacznia miejsce wzdłuż trasy Via Chiantignana to także miasta Greve u Radda. W Greve odbywa się w połowie września na Piazza Matteoti największe święto wina tego regionu. Ale także poza okresem zbiorów wina warto jest odwiedzić tą średniowieczną miejscowość wraz z jej arkadami, ukrytymi uliczkami i małymi sklepikami. Warto jest także wybrać się na wycieczkę  wąską i stromą drogą w kierunku małego miasteczka Montefioralle. Zamek pochodzący z XI wieku wznosi się malowniczo na wzgórzu i zapewnia fantastyczny widok panoramiczny na krajobraz Chianti.

Wokół miejscowości Radda znajdują się najbardziej znane i najlepsze jakościowe winnice regionu Chianti. Niektóre z posiadłości mają ponad 1.000 letnią historię i tym samym są prawdziwym symbolem kultury, jakie ma uprawa winorośli w Chiatni. Na wzgórzach i w dolinach wokół Radda dojrzewają szczególnie wyborne wina, które możecie Państwo skosztować lub zakupić albo bezpośrednio u wytwórcy albo w licznych sklepach z winami tak zwanymi Enotecach, wokół Piazza danej miejscowości.

Urlop w domu wakacyjnym w winnicy

Szczególnie autentycznie spędzicie Pańswo swój urlop w Chianti oczywiście w winnicy. Przyjrzyjcie się Państwo, jak wytwarza się wino lub zakupcie je jako upominek z podróży. Wiele wynajmujących oferuje w ramach pobytu oprócz tego szczególne degustacje i inne ciekawe informacje o procesie wytwarzania wina. Pond 70 z oferowanych w Chianti przez atraveo domów i mieszkań wakacyjnych leży w winnicy lub w jej pobliżu.

Ale także wiele posiadłości, tak zwanych „Rusticos”, na których uprawia się nie wino, lecz oliwki i inne warzywa, znajdziecie Państwo w naszej ofercie. Oferta jest duża i obejmuje od małych mieszkań wakacyjnych po posiadłości wiejskie, gdzie pary lub małe rodziny czują się dobrze, aż po obiekty, które oferują wystarczającą ilość miejsca dla większych grup lub podróżujących wspólnie rodzin. Większość Rusticos jest wyjątkowo dobrze wyposażonych i dysponuje własnym basenem.